ID2025_081
Enkorafenib (Braftovi) og cetuksimab (Erbitux)
Kort om siste status
Det er gitt et oppdrag om en metodevurdering til Direktoratet for medisinske produkter.
Det foreligger et gruppeunntak
Forslag
Bestillerforum for nye metoder 19.01.2026
Direktoratet for medisinske produkter (DMP) har opplyst saken i egnethetsvurderingen.
Forslagsstiller er et fagmiljø.
Leverandør har søkt om markedsføringstillatelse (MT) i EMA (det europeiske legemiddelbyrået) for den aktuelle indikasjonen, og Nye Metoder har vært i kontakt med leverandøren. De vet på nåværende tidspunkt ikke om, eller når, det kan bli aktuelt å anmode om vurdering.
Beslutning
En metodevurdering uten en kostnad-nytte-analyse, basert på tilgjengelig dokumentasjon gjennomføres av Direktoratet for medisinske produkter (DMP). Et tilhørende prisnotat utarbeides av Sykehusinnkjøp HF.
Sakspapirer og protokoll
Alle sakspapirer og protokoll finner du i møtearkivet "Møter i Bestillerforum", se Bestillerforum for nye metoder 19.01.2026, sak 008-26.
Sakspapirene inkluderer blant annet:
- Forslag ID2025_081 (PDF) (publisert 02.10.2025)
- Egnethetsvurdering ID2025_081 (PDF) (publisert 23.01.2026)
Metodevurdering
Generell informasjon
Et oppdrag regnes som ferdigstilt når både metodevurdering og tilhørende prisnotat foreligger. Bestillerforum utkvitterer dokumentene før de publiseres. Gjennom utkvitteringen godkjenner Bestillerforum at oppdraget er tilfredsstillende besvart.
Arbeidet med metodevurderingen starter først. Sykehusinnkjøp HF trenger metodevurderingen i arbeidet med prisnotatet. Når både metodevurdering og prisnotat er mottatt og utkvittert, sendes dokumentene til de fire regionale helseforetakene (RHF-ene) som forbereder saken til beslutning.
Status (23.01.2026)
Arbeidet med metodevurderingen kan begynne når fageksperter er rekruttert.
Det foreligger et gruppeunntak: Interregionalt fagdirektørmøte besluttet 19.01.2026 at det gis gruppeunntak for ID2025_081 Enkorafenib (Braftovi) og cetuksimab (Erbitux) i kombinasjon med kjemoterapi (FOLFOX) til 1.linje palliativ behandling av pasienter med BRAF V600E mutert MSS metastatisk inoperabel kolorektal kreft.