Innfører risdiplam (Evrysdi) til behandling av SMA hos voksne
– Vi er glade for at risdiplam nå kan gis til voksne pasienter. Behandlingen vil også ha helsepersonellbesparende effekter, sier leder av Beslutningsforum, Terje Rootwelt.

Foto: Vilde Baugstø Helse Sør-Øst RHF
11 metoder ble vurdert i Beslutningsforum mandag 20. oktober, og av disse ble seks besluttet innført. Dette gjaldt blant annet risdiplam (Evrysdi) til behandling for spinal muskelatrofi (SMA) hos voksne pasienter.
Tidligere har ikke denne behandlingen vært vurdert som kostnadseffektiv, men etter nye forhandlinger med leverandør har man kommet frem til en alternativ volumbasert prisavtale for legemiddelet.
– Vi er glade for at risdiplam nå kan gis til voksne pasienter, sier Terje Rootwelt, leder av Beslutningsforum.
Noen voksne SMA-pasienter har ikke kunnet bruke Spinraza. Disse kan nå ta i bruk risdiplam (Evrysdi). Voksne som frem til nå har brukt nusinersen (Spinraza), har nå mulighet til å gå over til risdiplam (Evrysdi). Risdiplam gis som mikstur eller i tablettform, og pasienten kan ta behandlingen hjemme hos seg selv.
– Dette er en mye mindre inngripende behandling enn Spinraza, som gis ved spinalpunksjon på sykehus. Så i tillegg til mindre ubehag for pasientene, vil dette også spare mye personellressurser i sykehusene, påpeker Rootwelt.
Behandlingen innføres med liknende vilkår som for nusinersen (Spinraza).
Ultralyd-behandling av essensiell tremor og cystisk fibrose
Også Magnetisk resonans-veiledet høyintensitets fokusert ultralyd (MRgFUS) til behandling av pasienter med essensiell tremor, ble besluttet innført. I denne saken hadde Terje Rootwelt sagt seg inhabil og forlot møtet under diskusjonen. Administrerende direktør i Helse Nord, Marit Lind, ledet derfor diskusjonen.
– MRgFUS er aktuelt for pasienter som ikke kan eller ikke vil gjennomføre dyp hjernestimulering. Behandlingen skal etableres ved ett sted, enten ved St. Olavs Hospital eller Oslo Universitetssykehus. Fagdirektørene utreder videre fordeler og ulemper ved begge stedene, sier Lind.
Metoden kan tas i bruk når nødvendige avtaler mellom aktuell leverandør og regionalt helseforetak er inngått. Estimert oppstartsdato er medio februar 2026.
Vanzakaftor/tezakaftor/deutivakaftor (Alyftrek) ble besluttet innført til behandling av cystisk fibrose hos personer i alderen 6 år og eldre. Det gjorde også Solriamfetol (Sunosi), til bedring av våkenhet og reduksjon av uttalt søvnighet på dagtid hos en undergruppe av voksne pasienter med obstruktiv søvnapné, hvor symptomene ikke har blitt godt nok behandlet med primær eller sekundærbehandling.
– Urimelig høy pris
Belantamab mafodotin (Blenrep) innføres ikke hos voksne for behandling av benmargskreft. Den vurderte indikasjonen var residiverende eller refraktær myelomatose i kombinasjon med bortezomib og deksametason hos pasienter som har fått minst én tidligere behandling.
Blenrep hadde tidligere markedsføringstillatelse i Europa, men denne ble trukket i 2023.
– Nå har firmaet valgt å sette maksprisen over fem ganger høyere enn den vi hadde for tre år siden. Det gjorde utgangspunktet for forhandlinger svært vanskelig. Etter forhandlinger er prisen fortsatt urimelig høy, og vi kan derfor ikke innføre legemiddelet til indikasjonen det er søkt om, sier Rootwelt.
Heller ikke Pirtobrutinib (Jaypirca) som monoterapi til behandling av voksne pasienter med residiverende eller refraktært mantelcellelymfom, ble besluttet innført.
– Leverandøren har ikke tilbudt en pris som står i et rimelig forhold til dokumentert klinisk nytte. Sykehusinnkjøp bes derfor gjenoppta forhandlingene, avslutter Rootwelt.
Oversikt over alle beslutningene
- Se protokollen med alle beslutninger: Protokoll fra møte i Beslutningsforum 20.10.2025.pdf
- Lurer du på noe om Beslutningsforum eller Nye metoder? Se spørsmål og svar om Nye metoder og Beslutningsforum

Foto: Vilde Baugstø Helse Sør-Øst RHF