Avapritinib (Ayvakyt)
Kort om siste status
Det foreligger en gjeldende beslutning.
Det er gitt et oppdrag om en metodevurdering til Direktoratet for medisinske produkter. Arbeidet med metodevurderingen kan begynne når leverandør har levert fullstendig dokumentasjon.
Forslag
Det foreligger en gjeldende beslutning. Leverandør har sendt inn en anmodning om vurdering.
Bestillerforum for nye metoder 21.09.2026
Direktoratet for medisinske produkter har opplyst saken i egnethetsvurderingen.
Beslutning
En metodevurdering, med en helseøkonomisk analyse (kostnad-nytte analyse), gjennomføres ved Direktoratet for medisinske produkter, basert på innsendt dokumentasjon fra leverandør. Et tilhørende prisnotat utarbeides av Sykehusinnkjøp HF.
Sakspapirer og protokoll
Alle sakspapirer og protokoll finner du i møtearkivet "Møter i Bestillerforum", se Bestillerforum for nye metoder 21.09.2026, sak 117-26.
Sakspapirene inkluderer blant annet:
- Anmodning ID2023_043 (PDF) (publisert 12.06.2026)
- Egnethetsvurdering ID2023_043 (PDF) (publisert 23.09.2026)
Metodevurdering
Generell informasjon
Et oppdrag regnes som ferdigstilt når både metodevurdering og tilhørende prisnotat foreligger. Bestillerforum utkvitterer dokumentene før de publiseres. Gjennom utkvitteringen godkjenner Bestillerforum at oppdraget er tilfredsstillende besvart.
Arbeidet med metodevurderingen starter først. Sykehusinnkjøp HF trenger metodevurderingen i arbeidet med prisnotatet. Når både metodevurdering og prisnotat er mottatt og utkvittert, sendes dokumentene til de fire regionale helseforetakene (RHF-ene) som forbereder saken til beslutning.
Status (21.09.2026)
Direktoratet for medisinske produkter venter nå på at firma skal sende inn dokumentasjonen som er nødvendig for å utarbeide en metodevurdering. Arbeidet med metodevurderingen kan begynne når fullstendig dokumentasjon er mottatt, og fageksperter er rekruttert.
Beslutning
Beslutning interregionalt fagdirektørmøte (23.09.2024)
- Fagdirektørmøte tar til orientering at ID2023_043 Avapritinib (Ayvakyt) til behandling av voksne pasienter med indolent systemisk mastocytose (ISM) med moderate til alvorlige symptomer som ikke er tilstrekkelig kontrollert med symptomatisk behandling er avbestilt av Bestillerforum.
- Legemidlet skal ikke benyttes til den aktuelle indikasjonen
- Beslutningen legges frem som referatsak i Beslutningsforum og fagdirektørmøte ber om at beslutningen oversendes Nye metoder
Beslutningen er referatført i Beslutningsforum for nye metoder 21.10.2024. Les mer om saksgrunnlag og beslutning i sakspapirer og protokoll fra Beslutningsforum for nye metoder 21.10.2024 under sak 133-2024.