Glofitamab (Columvi)
Forslag
Anmodning ID2024_063 (PDF) (publisert 08.10.2024)
Bestillerforum for nye metoder (09.12.2024)
En metodevurdering, med en helseøkonomisk analyse (kostnad-nytte-analyse), gjennomføres ved Direktoratet for medisinske produkter, basert på innsendt dokumentasjon fra leverandør for glofitamab (Columvi) i kombinasjon med gemcitabin og oksaliplatin for behandling av voksne pasienter med residiverende eller refraktær diffust storcellet B-celle lymfom som ikke er spesifisert på annen måte (DLBCL NOS) som ikke er kandidater for autolog stamcelletransplantasjon (ASCT). Et tilhørende prisnotat utarbeides av Sykehusinnkjøp HF.
Protokoll og sakspapirer finner du i møtearkivet "Møter i Bestillerforum", se Bestillerforum for nye metoder 09.12.2024, se sak 185-24.
Metodevurdering
Status (22.04.2026)
Oppdraget (metodevurdering og prisnotat) er utkvittert av medlemmene i Bestillerforum for nye metoder og dokumentene ble 21.04.2026 sendt til de fire regionale helseforetakene (RHF-ene) for forberedelser til beslutning.
Metodevurdering ID2024_063 (PDF) (publisert 25.11.2025)
Prisnotat (PDF) (publisert 18.05.2026)
Beslutning
Beslutning i Beslutningsforum for nye metoder (18.05.2026)
- Glofitamab (Columvi) innføres ikke i kombinasjon med gemcitabin og oksaliplatin for behandling av voksne pasienter med residiverende eller refraktært diffust storcellet B-cellelymfom som ikke er spesifisert på annen måte (DLBCL NOS), og som ikke er kandidater for autolog stamcelletransplantasjon (ASCT).
- Det er ikke tilbudt en pris som står i et rimelig forhold til dokumentert klinisk nytte.
- Sykehusinnkjøp bes gjenoppta forhandlingene med leverandør.
Les mer om saksgrunnlag og beslutning i sakspapirer (PDF) og protokoll (PDF) fra Beslutningsforum for nye metoder 18.05.2026 under sak 073-2026.