Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

ID2022_122

Sekukinumab (Cosentyx) - Indikasjon VII

Behandling av moderat til alvorlig hidradenitis suppurativa hos voksne med utilstrekkelig respons på konvensjonell systemisk behandling
Metodevurdering pågår

Kort om siste status

Direktoratet for medisinske produkter har mottatt (09.04.2025) dokumentasjonen fra leverandøren, og arbeidet med metodevurderingen er påbegynt.

Forslag

Sendt inn
15.09.2022
Sendt inn av
Statens legemiddelverk
ID-nummer
ID2022_122

Bestillerforum for nye metoder (18.10.2022)

Det er kun biotilsvarende adalimumab som hittil er innført til behandling av hidradenitis supprativa. Det er ikke etablert ved hvilket prisnivå prioriteringskriteriene er oppfylt for behandling av hidradenitis suppurativa hos pasienter med utilstrekkelig respons på biotilsvarende adalimumab. Prisen for sekukinumab er betydelig høyere enn for biotilsvarende adalimumab.

Beslutning

En hurtig metodevurdering med en kostnad-nytte vurdering (løp C) gjennomføres ved Statens legemiddelverk for sekukinumab (Cosentyx) til behandling av moderat til alvorlig hidradenitis suppurativa hos voksne med utilstrekkelig respons på konvensjonell systemisk behandling. Prisnotat utarbeides av Sykehusinnkjøp HF, LIS.

Protokoll og sakspapirer fra Bestillerforum for nye metoder (18.10.2022) finner du her, se sak 175-22.​

​​​Metodevarsel (19.09.2022)

Innspill fra firma​ (30.09.2022)

 

Metodevurdering

Oppdrag gitt
18.10.2022
Type
Hurtig metodevurdering (løp C) med tilhørende prisnotat
Utreder
Statens legemiddelverk og Sykehusinnkjøp HF
Påbegynt
09.04.2025

​Generell informasjon

Et oppdrag regnes som ferdigstilt når både metodevurdering og tilhørende prisnotat foreligger. Bestillerforum utkvitterer dokumentene før de publiseres. Gjennom utkvitteringen godkjenner Bestillerforum at oppdraget er tilfredsstillende besvart.

Arbeidet med metodevurderingen starter først. Sykehusinnkjøp HF trenger metodevurderingen i arbeidet med prisnotatet. Når både metodevurdering og prisnotat er mottatt og utkvittert sendes dokumentene til de fire regionale helseforetakene (RHF-ene) som forbereder saken til beslutning.

Status (09.04.2025)

Direktoratet for medisinske produkter har mottatt (09.04.2025) dokumentasjonen fra leverandøren, og arbeidet med metodevurderingen er påbegynt.